המגזין למחשבה פתוחה - מדע, טכונלוגיה, פילוסופיה, ביקורת הממסד
תחקירים:  א-דורה, רבין, אדיסו מאסלה, כפר כנא
צור קשר

קשר בין סרטן למשך השיחות בסלולארי

רונן ליבוביץ' NFC 17.12.2007 16:43

מחקר בינלאומי מעמיד את ישראל בצמרת המדינות שבהן חל גידול במחלת הסרטן בשל דיבור בטלפון סלולארי "ממצאי המחקר מראים שלאחר חמש שנות שימוש ויותר, נצפתה עלייה של כ-34% בסיכון לפתח גידול בצד הראש בו נוטים להחזיק את הטלפון"יש קשר בין סרטן למשך וכמות השיחות, וכאן ישראל בולטת מול שאר המדינות", כך קבעה (ב', 17.12.07)בוועדת הפנים של הכנסת ד"ר סיגל סדצקי אשר הובילה מחקר בינלאומי החושף קשר בין פיתוח גידולים סרטניים לשימוש בטלפון סלולארי.

לדבריה, "המיוחד באוכלוסיה הישראלית הוא שאנחנו מדברים הרבה יותר מכל שאר העולם. ממצאי המחקר מראים שלאחר חמש שנות שימוש ויותר, נצפתה עלייה של כ-34% בסיכון לפתח גידול בצד הראש בו נוטים להחזיק את הטלפון. אם לדמות את השימוש בסלולארי לעישון, לצרכים מתודולוגיים, אנחנו מדומים לאוכלוסיה שמעשנת שתי חפיסות סיגריות ביום, כשהעולם מעשן רק 2 סיגריות ביום".

נציגי הממשלה בוועדה התנערו מדבריה של ד"ר סדצקי וממצאי המחקר. פרופסור מנפרד גרין, נציג משרד הבריאות אמר כי "מנכ"ל משרד הבריאות קיים דיון בממצאי המחקר. אבל כדי לקבוע שיש קשר סיבתי יש תהליך מסוים. אנו דורשים מחקר לפני שמשרד התקשורת מאשר הכנסת טכנולוגיות סלולאריות חדשות". נציג המשרד להגנת הסביבה, סטיליאן גילברג, טען כי "מאחר ומדובר בחשיפה וולונטרית ולא סביבתית איננו מסיקים מסקנות מהמחקר". המשנה למנכ"ל משרד התקשורת, משה גלילי, אמר כי "אין לי מה להמליץ לשר התקשורת בעקבות המחקר. זה לא סוף הפסוק ויש להמשיך ולחקור. את צעדי החקיקה יש לעשות ללא פאניקה וללא הגזמה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (עבודה) תקף את נציגי הממשלה. "לצערי, העשייה הכוללת בתחום זה היה מחדל לאומי והפקרה קשה של בריאות הציבור. איננו עושים מספיק כדי להגן על המשתמשים והחובה היא על החברות המשווקות, על הממשלה ברגולציה ועל הכנסת בחקיקה. לשימוש הרב של ישראלים יש מחיר מסוכן. אנחנו מוכרחים להגן בצורה הרבה יותר נמרצת על בריאות הציבור".

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה