המגזין למחשבה פתוחה - מדע, טכונלוגיה, פילוסופיה, ביקורת הממסד
תחקירים:  א-דורה, רבין, אדיסו מאסלה, כפר כנא
צור קשר

סיפור אגדה

נחום שחף 03.07.2007 12:13
סיפור אגדה


ואנוכי עקב כסילותי לא אראה כי כבר איני שוטה יותר מכל זולתי וכי ישנם כסילים לא ידעו כסילותם. ויוסף המלאך חריץ חכמה נסתר בצד שמי.ויהי בממלכת השמים מלאך חרצון שמו יען אשר היה חורץ חרצת בצד שמו של כל ברוא אל, על כל דבר חכמה ובינה הצפונה בו באדם, חריץ חריץ לכל דבר חכמה.

 

ויהי היום ואפקח את עיני והנה אנוכי שוטה מכל האדם אשר מסביב. וירא זאת המלאך חרצון, ויחרוץ חריצי הראשון בצד שמי, ואני לא ידעתי.  ואתעצב אל ליבי ואזיל דמעותי שבעה ימים ושבעה לילות, ולא נוספה כל חרצת בצד שמי. ואפקח את עיני ואראה והנה לא חכמתי כמלוא הנימה, עם כל דמעותי אשר דמעתי, ויתווסף הסימן בלוח חריצי. ואנוכי עקב כסילותי לא אראה כי כבר איני שוטה יותר מכל זולתי וכי ישנם כסילים לא ידעו כסילותם. ואתהלך כה וכה ולא חכמתי כמלוא הנימה, ואתישב ואחשוב, ואראה והנה רבים מסביב חכמים ונבונים עד בלי די ואפקח עיני ואנקה שומעותי למען יכנס בי שפעת החוכמה אשר מסביב. ולאדם חכמה ואף טיפשות ואנוכי למד מחוכמתו ונמנע כמידת האפשר מעשות מעשי איוולתו, ויוסף עוד המלאך חריצים כהנה וכהנה. ואנוכי הולך ומחכים וככל שתרבה חכמתי כן גדלה משאת נפשי להשכיל ולהבין. והנה אף לכסיל חוכמתו ואף לחכם כסילותו. ואלמד מכל האדם אשר מסביב.

 

ויגיע היום ואראה בעיניי חכם מכל האדם אשר מסביב. וירא זאת המלאך חרצון, ויתעצב אל ליבו, ויזעק זעקה גדולה ומרה, וינתץ את לוח חריצי אשר חורצו עד הנה.  ואפקח את עיני, ואראה, והנה אנכי כסיל כבראשונה.

 

וישמח המלאך.

 

 

נחום שחף – אונ' בר-אילן 1974.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה