המגזין למחשבה פתוחה - מדע, טכונלוגיה, פילוסופיה, ביקורת הממסד
תחקירים:  א-דורה, רבין, אדיסו מאסלה, כפר כנא
צור קשר

ועדת בדיקה מיוחדת שהקים יעלון קבעה: מותו של מוחמד א-דורה בוים

בן כספית סוף שבוע 12.05.2013 13:28

לפי הממצאים של הוועדה שהוקמה מתחת לרדאר, הילד העזתי שנורה לעיני המצלמות והפך לסמל האינתיפאדה השנייה, כלל לא נפגע באירועאיפה הילד? 

תשמעו סיפור: מי לא זוכר את מוחמד א-דורה? הילד העזתי בן ה-12 ההוא שנהרג מכדורי צה"ל באינתיפאדה השנייה, כשהוא מסתתר נואשות מאחורי אביו ג'מאל ומתייפח. ילד שהפך לסמל העוצמתי ביותר למאבק ולהתנגדות הפלסטינית, ששמו נישא עד היום בפי כל ברחבי העולם הערבי, ואף מחוצה לו.

בתחילה, לא התכחשו בישראל לפגיעה בא-דורה, שנקלע לשטח אש בין צה"ל לפלסטינים בצומת נצרים ב-30 בספטמבר 2000. צה"ל הכיר בעובדה שפגע בילד והרגו. אחר כך היה תחקיר והגרסה הצה"לית השתנתה. צה"ל לא פגע בילד, הודיע הצבא. זה כבר היה מאוחר מדי. הנרטיב יצא לדרך. בינתיים חלפו 13 שנה, במהלכן הופיעו תיאוריות קונספירציה שונות ומשונות, בהן גם כאלה ששללו את העובדה שא-דורה נפגע.

לפני כמה ימים פגש ח"כ ד"ר נחמן שי את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, על מנת להעניק לו עותק של ספרו החדש "מלחמדיה", העוסק בהיבטים התקשורתיים של עימותים צבאיים בעידן המודרני. הספר של שי עוסק גם בפרשת א-דורה. למרבה ההפתעה, במהלך האירוע הקצר אמר יעלון לשי שעל פי הבדיקות שעשתה ישראל, א-דורה לא נפגע כלל. במילים אחרות, הוא חי וקיים.

התיאוריה הזו, כפי שכבר צוין, משייטת במרחב האינטרנטי כבר כמה שנים, וגם הובאה בהרחבה בפרק מהסדרה "הקשר הישראלי" שהנחיתי עבור הטלוויזיה החינוכית לפני כשנתיים (סידרה שהגתה, חקרה וביימה טל מיכאל), אבל זו הייתה הפעם הראשונה ששר ביטחון ישראלי מצהיר הצהרה מטלטלת כזו.

עכשיו זה כבר רשמי וממלכתי. לא רק שמוחמד א-דורה לא נפגע מאש צה"ל באירוע ההוא, שצולם על ידי צלם של רשת הטלוויזיה "פראנס 2" וזעזע את העולם כולו - הילד לא נפגע. הוא צריך להיות היום בן 25. חי ובועט איפשהו (אלא אם כן מצא את מותו באירוע אחר).

מתברר שיעלון הקים ועדת בדיקה מיוחדת לפרשת א-דורה. מתחת לרדאר, בלי שאף אחד יודע, התקיימה בדיקה מקיפה שארכה כמה שנים. בראש הוועדה עמד תא"ל במילואים יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, שהיה מנכ"ל המשרד הקודם של יעלון, המשרד לעניינים אסטרטגיים. בוועדה היו מומחים רבים מהטכניון וממוסדות אקדמיים נוספים. היא שמעה הרצאות ארוכות של הפיסיקאי נחום שחף, ממובילי התאוריה, היא ירדה לשטח, קופרווסר עצמו אפילו ביקר בביתו של שחף כמה פעמים.

ועדת בדיקה מיוחדת שהקים יעלון קבעה: מותו של מוחמד א-דורה בוים - קופרווסר - בוגי יעלון - נחום שחף - א-דורה
בוגי יעלון. ממצאים מפתיעים. צילום: מרק ישראל סלם

השבוע דיברתי עם קופרווסר והוא אישר שהממצא המרכזי המסתמן מעבודת הוועדה הוא שמוחמד א-דורה לא נפגע כלל. העסק כולו בוים, מה שאומר שגם תחנת הטלוויזיה נפלה כאן בגדול, או אולי אפילו ביודעין.

שאלתי את קופרווסר מתי יפורסמו ממצאי התחקיר הישראלי הרשמי הזה, ואם מישהו יודע איפה הילד. הוא אמר שהתחקיר יפורסם בקרוב, רוב העבודה כבר הושלמה. איפה הילד? אף אחד לא יודע. מה גם, שהוא כבר מזמן לא ילד.
 

הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה