המגזין למחשבה פתוחה - מדע, טכונלוגיה, פילוסופיה, ביקורת הממסד
תחקירים:  א-דורה, רבין, אדיסו מאסלה, כפר כנא
צור קשר

הפיזיקאי מפרשת א-דורה בדרך להוכיח מי רצח את רבין

אלישע קאהן NRG 29.02.2012 08:06
יגאל עמיר עבר קורס אבטחה בשב"כ

יגאל עמיר עבר קורס אבטחה בשב"כ


הפיזיקאי נחום שחף מרמת גן היה זה שהוכיח שהילד מוחמד א-דורה לא נורה בידי חיילי צה"ל ופתח את הפרשה שהסתיימה עם זיכויו המוחלט של ד"ר יהודה דוד. בריאיון איתו הוא מספר שהוא בכלל לא בטוח שא-דורה מת ושיגאל עמיר רצח את רבין. רק אל תקראו לו קונספירטורהפיזיקאי נחום שחף היה זה שהוכיח שהילד מוחמד א-דורה לא נורה בידי חיילי צה"ל ופתח את הפרשה שהסתיימה עם זיכויו המוחלט של ד"ר יהודה דוד. בריאיון איתו הוא מספר שהוא בכלל לא בטוח שא-דורה מת ושיגאל עמיר רצח את רבין. רק אל תקראו לו קונספירטור

הפיזיקאי מפרשת א-דורה בדרך להוכיח מי רצח את רבין - נחום שחף - מוחמד א-דורה - רצח רבין - הפיזיקאי נחום שחף - AAFS - האקדמיה למדעי המשפט - האטלנטיק - ג'ימס פאלוז
אלישע קאהן | 28/2/2012 17:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
באוקטובר 2000, כשהפיזיקאי נחום שחף העלה לראשונה את האפשרות שהקלטת - שתיעדה את מותו מירי חיילי צה"ל של הילד מוחמד א-דורה - מבוימת, הוא נתפס כהזוי. צה"ל נטל אחריות לאירוע, האינתיפאדה הייתה בעיצומה, אבל שחף המשיך לטעון: הקלטת, ששודרה בכל העולם וגררה גינויים חריפים נגד ישראל, מבוימת והילד לא מת מירי חיילי צה"ל.

11 שנה עברו מאז. טענותיו של שחף כבר אינן נחשבות הזויות וזוכות להכרה בעולם. לפני שבועיים זוכה ד"ר יהודה דוד בבית המשפט העליון בצרפת בתביעת דיבה שהגיש נגדו ג'מאל א-דורה, אביו של מוחמד, לאחר שד"ר דוד טען כי צלקותיו נגרמו מהתקפה של חמאס ולא מירי חיילים ישראלים.
הפיזיקאי מפרשת א-דורה בדרך להוכיח מי רצח את רבין - נחום שחף - מוחמד א-דורה - רצח רבין - הפיזיקאי נחום שחף - AAFS - האקדמיה למדעי המשפט - האטלנטיק - ג'ימס פאלוז
נחום שחף צילום: יהונתן שאול

שחף (66), תושב רמת גן, נוהג לפתוח את הרצאותיו בפני תלמידי מינהל עסקים בנושא "יזמות עסקית, הצלחות וכישלונות" במשפט "יום שלא עשיתי בו טעות הוא יום מבוזבז כי בסופו נשארתי אותו טיפש שהייתי בתחילתו".

מעיון ברשימת פיתוחיו נראה כי לשחף אין הרבה ימים מבוזבזים. בין השאר הוא פיתח מערכת לשיקוף קירות, מזל"ט, שיטה לדחיסת וידיאו, שעליה זכה בפרס משרד המדע, שיטות לטיווח ארטילרי על ידי מזל"ט ועוד. הוא הבעלים של "נתופ", חברת מזל"טים שמשווקת על ידי סיב"ט (האגף ליצוא ביטחוני במשרד הביטחון). ומלבד כל העיסוקים הללו, כבר מעל לעשור שהוא עוסק בחקר פרשות שונות, ובהן פרשת מוחמד א-דורה.

מטה חברת המזל"טים שלו שוכן בדירתו הצנועה ברמת גן, ממנה הוא יוצא וחוזר רק על אופניים. בכל הדירה פזורים פיתוחים פיזיקליים שונים, מתכות מנוקבות כדורים, תוצאה של ניסויים בליסטיים, ספרים וערמות ניירות. על הקירות תלויות תעודות המעידות על הפרסים שבהם זכה, כגון פרס

משרד המדע, פרס לביקורת התקשורת ועוד.
 
חדר העבודה הוא המקדש של שחף. עובדים בו מחשב ושני מסכי ענק. קלסרים מכסים את הקירות, ומעל המחשב ישנם תאים למיון מסמכים וכספת ענקית. שחף פותח את הכספת ובה מתגלים מסמכים, קלטות וידיאו ודיסקים, המכילים מאות שעות של הקלטות.

"הבנתי שזה פליווד"

נחזור לנצרים, שנת 2000. ב-30 בספטמבר באותה שנה הוצג סרט המתעד את מותו של הילד הפלסטיני מוחמד א-דורה מירי חיילי צה"ל. יממה לאחר שידור הסרט, ב-1 באוקטובר, ניצתו מהומות אוקטובר 2000, שבהן נהרגו 14 ישראלים.

הפיזיקאי מפרשת א-דורה בדרך להוכיח מי רצח את רבין - נחום שחף - מוחמד א-דורה - רצח רבין - הפיזיקאי נחום שחף - AAFS - האקדמיה למדעי המשפט - האטלנטיק - ג'ימס פאלוז
ג'מאל א-דורה ובנו מוחמד צילום: אי-פי

את פרשת א-דורה מכנה שחף "עלילת הדם הגדולה ביותר בהיסטוריה היהודית". "העניין שלי בפרשה התחיל למעשה בשנת 1996, ארבע שנים לפני האירוע", הוא אומר. "היה אז את הטבח כביכול בכפר כנא בלבנון. אחרי הפרסומים על טבח ביקשתי לראות את התנהגות המזל"ט שטיווח את המטרות וראיתי את הסרטים שפורסמו, ואני רואה שהמזל"ט טס ישר. ככה לא מטווחים מטרות. המזל"ט חייב לחוג סביב האזור. אז הבנתי שהטבח כולו הוא המצאה ממדרגה ראשונה. גם לא ראו פצועים בשום מצלמה. גם קברו בארון, ממתי מוסלמים קוברים בארון? הבנתי שזה פליווד, פלסטיניאן הוליווד, אבל לא עשיתי עם זה כלום.

"ישבתי וחיכיתי ובשנת 2000 הגיעה לידי ההזדמנות. ראיתי את פרשת מוחמד א-דורה בטלוויזיה ומיד הרמתי טלפון ליום טוב סמיה (אלוף פיקוד דרום באותו הזמן, א"ק), והשארתי לו הודעה בה ביקשתי ממנו לתחקר את האירוע. גם ביקשתי שלא יהרסו שם את הקיר שלידו נורה כביכול א-דורה כדי שאוכל לחקור אותו בליסטית. הבעיה הייתה שהוא היה בשטח, והדבר הראשון שצה"ל עשה היה חישוף צומת נצרים, ככה שעד שהוא שמע את ההודעה לא נשאר כלום מהקיר".

אפשר להפיק משהו בליסטי בלי הקיר?
"אפשר. אחרי שסמיה חזר מהשטח הוא הרים אליי טלפון ומינה אותי לעמוד בראש צוות החקירה הצה"לי. התחלנו לשחזר את הווידאו, ולפי האבק שהעיפו הכדורים, יכולנו לשחזר את זווית הירי. לפי קוטר החבית והזווית לעמדת צה"ל, לא הייתה שום זווית ירי מעמדת צה"ל לעבר ג'מאל ומוחמד א-דורה".

אז מי ירה בילד?
"מי אמר לך שבכלל ירו במוחמד א-דורה? תראה, הוכח שהסרט היה מבוים. כל השטח היה מכוסה מצלמות. לא נראה לי סביר שהפלסטינים יירו בילד מול מצלמות, אני לא חושב שהיה מזיז להם לירות בילד, אבל מול מצלמה הם עלולים להיתפס ובכלל, ממתי שחקנים בסרט מבוים באמת מתים? בכלל, הרי ד"ר יהודה דוד הוכיח שהאב ג'מאל א-דורה לא נפצע באירוע. אם האב לא נפצע, אולי הבן גם לא נהרג?"
 

הפיזיקאי מפרשת א-דורה בדרך להוכיח מי רצח את רבין - נחום שחף - מוחמד א-דורה - רצח רבין - הפיזיקאי נחום שחף - AAFS - האקדמיה למדעי המשפט - האטלנטיק - ג'ימס פאלוז
נחום שחף צילום: יהונתן שאול
היום הטענות של שחף וצוות החקירה שלו מקובלות ברחבי העולם, ופרשת מוחמד א-דורה נתפסת על ידי רבים כפברוק. אבל אז, אחרי שצה"ל כבר הודה למעשה בהרג הילד בהתבטאויות שונות בתקשורת של קצינים בכירים שמיהרו להתנצל, והסרט הופץ בכל העולם כעדות לאכזריותה של ישראל, שחף וקומץ האנשים שתמכו בגרסתו נתפסו כהזויים.

המקטרגים טענו כי שחף אינו מבין בבליסטיקה. אלא שבשנת 2004 פרסם העיתונאי ג'יימס פלו מאמר במגזין האמריקני הנחשב "דה אטלנטיק", בו הביע תמיכה בלתי מסתייגת במסקנותיו של שחף. שנה מאוחר יותר הוא כבר הרצה על מסקנותיו בכנס החשוב בעולם לזיהוי פלילי, ובמהלך 2005 נשא שחף הרצאה בפני 750 מומחים למדעי המשפט מכל העולם באגודה האמריקנית למדעי המשפט, הכנס היוקרתי ביותר בעולם בנושא.

ההרצאה שלו, "פרשת א-דורה, האם הילד בחיים?" כלולה בספר הכנס. עוד באותה שנה הודה צוות הצילום הצרפתי כי חיילי צה"ל לא הרגו את מוחמד א-דורה. כאמור, נראה שזיכויו של ד"ר דוד מאשמת הוצאת דיבה הוא המסמר האחרון בארון הקבורה של פרשת א-דורה".


"בפיזיקה אין סתירות"

שחף הוא טיפוס מעט משונה. הוא יודע לשלוף את הקטנים שבפרטים בפרשות בהן עסק ובדקויות בענייני מדע ופיזיקה, אלא שבנושאים ארציים יותר הוא אינו חד במיוחד. את מלון המלך דוד הוא מכנה "מלון דוד" ולגני התערוכה הוא קורא "מגרשי התערוכה", וכדומה.
 

הפיזיקאי מפרשת א-דורה בדרך להוכיח מי רצח את רבין - נחום שחף - מוחמד א-דורה - רצח רבין - הפיזיקאי נחום שחף - AAFS - האקדמיה למדעי המשפט - האטלנטיק - ג'ימס פאלוז
יצחק רבין נואם בעצרת בליל הרצח. צילום ארכיון: נאור רהב
אין לחשוד בו שהוא מבולבל, פשוט דעתו אינה נתונה במלואה לעניינים פעוטים כאלה. הראש שלו כאמור עסוק בדברים חשובים יותר. אחד מהם הוא רצח רבין. שחף משוכנע שיגאל עמיר אינו הרוצח. הוא יודע שכל מי שמעלה תאוריה שאינה כוללת את יגאל עמיר כרוצח נתפס מיד כטיפוס הזוי, אך מספר כי דליה רבין היא שביקשה ממנו לחקור את רצח אביה. "היא אמרה לי, תבטיח לי שלא תרים ידיים", הוא מספר.

אחרי שהתחיל לחקור את הנושא הוא הזמין אליו את לריסה טרימבובלר ואת גאולה עמיר כדי להציג להן את הממצאים. לא נראה שהוא רוחש להן חיבה כלשהי ("לריסה הזאת, אין לי מושג אם היא אמיתית"), ולדבריו, הוא החתים את גאולה עמיר על מסמך שבו היא מצהירה שהיא מודעת שהוא חוקר את הנושא ומחויב רק לאמת ושהוא לא פועל מטעמה. הוא קיבל ממנה את ברכת הדרך להמשיך לחקור, וכך בעצם נוצר מצב ששחף חוקר את רצח רבין עבור משפחת הנרצח ומשפחת הרוצח.

"אני לא קונספירטור", הוא אומר. "אני פיזיקאי, ולא סתם פיזיקאי, מומחה לווידאו. כשאני רואה סרט שבו נראה משהו אחד בבירור והממצאים הבליסטיים סותרים זאת, אני מתחיל לחקור. אני גם מומחה לבליסטיקה".

מה הם ממצאי החקירה שלך בפרשת רצח רבין?
"ראיתי וידאו, רואים מישהו יורה ברבין מאחור, ממרחק מסוים, וכל הממצאים הבליסטיים, כולל הרשמיים ביותר, סותרים את זה. תרשום, תרשום: ברגע שאתה מוכיח משהו באופן מדעי, בהכרח כל שאר הממצאים חייבים לתמוך באותה תוצאה, שכן הפיזיקה לא סובלת סתירות".

אז למה כל כך קשה לקבל את התאוריה הזו?
"העולם מגיע לטירוף הדעת בנוגע לרבין", שחף מתרגז ומוציא צרור עיתונים, "הנה תראה: פרס מבקש לחקור שוב, גם שמגר (נשיא בית המשפט העליון לשעבר, שעמד בראש ועדת החקירה לרצח רבין, א"ק), גם דליה רבין, גם לאה רבין. כולם. אז אני קונספירטור? יום יבוא ואנשים ישאלו את עצמם איך מדינה שלמה האמינה שקונספירציה לא אפשרית בנוגע לרבין".

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום ירושלים- הפיזיקאי מפרשת א-דורה בדרך להוכיח מי רצח את רבין - נחום שחף - מוחמד א-דורה - רצח רבין - הפיזיקאי נחום שחף - AAFS - האקדמיה למדעי המשפט - האטלנטיק - ג'ימס פאלוזלכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה