המגזין למחשבה פתוחה - מדע, טכונלוגיה, פילוסופיה, ביקורת הממסד
תחקירים:  א-דורה, רבין, אדיסו מאסלה, כפר כנא
צור קשר

על מה חושב אדם שנייה לפני שהוא מת?

לירן ישרא-בלוג 20.11.2010 04:42

איש זקן מאוד, יושב במיטתו. אשתו הלכה לעולמה. יש לו שני ילדים, ריח אוכל עשיר עולה באפו. בחור צעיר ישב בדירתו הקטנה והמבולגנת וקרא עיתון על איש זקן מאוד שהלך לעולמו, הוא סיים את הלגימה האחרונה בקפה המר...תארו לכם איש זקן מאוד, יושב במיטתו. אשתו הלכה לפני מספר שנים לעולמה. ישלו שני ילדים, בן ובת. שניהם נשואים באושר ולשניהם נולדו ילדים. המשפחה שלו למטה, מכינה ארוחת ערב, הוא שומע קולות צחוק ושיחה, ריח אוכל עשיר עולה באפו ומוזיקה מתנגנת מהרדיו הישן שבסלון, מתנה מאשתו ליום נישואיהם העשירי. הוא חושב שזה השיר hey, jude, של הביטלס, השיר האהוב על אשתו, אבל הוא לא לגמרי בטוח. זו שעת בין ערביים והאיש הזקן עטוף בשמיכת צמר למרות שמזג האוויר בחוץ די קיצי, אבל כבר שנים שקר לו, והוא יודע, איך שהוא הוא יודע, שהיום, ממש עוד מעט, הוא הולך למות.

האיש הזקן יודע שבן אדם צריך להרהר בחיים שעברו עליו ברגעיו האחרונים, אבל כבר ימים שהוא יושב במיטתו ולא קם ממנה, והוא הרהר בכל פרט חשוב בחייו כבר עשרות ואולי מאות פעמים, ילדותו עם הוריו, נשיקה ראשונה, סיום תיכון, אוניבסיטה, היום בו הוא הכיר את אשתו, היום בו הציע לה נישואין, היום בו התתחן איתה, הולדת בנו, הולדת בנו, ארוחות משפחתיות, נסיעות וטיולים עם חברים, ימי הולדת של נכדים ורגעים נוספים שעשו אותו מאושר.
והנה עכשיו, איש הזקן יושב במיטתו, מוכן ומזומן למות, שלו ומאושר. כל חייו עברו עליו, עליות ומורדות, והוא מסכים לקבל את המוות בזרועות פתוחות. אבל המוות עדיין לא מגיע, ולאיש לא נותר על מה לחשוב.
אז האיש נזכר ברגעים, לא חשובים, סתם רגעים שקופצים לראשו באותו רגע.

הוא נזכר במוכר בחנות המכולת הקרובה לבית בו גר כשהיה קטן, שפעם הביא לו סוכריית קולה-לימון בחינם, הוא נזכר בילדה שהייתה גרה לידו והייתה לה עין אחת חומה ועין אחת כחולה, ובאישה הזקנה שגרה איתה שכל פעם שראה אותה, לבשה אותה שמלה בצבע ירוק דהוי עם שרוולים אפורים, הוא נזכר בילד השמן עם המשקפיים שלמד איתו בתיכון שאף אחד לא דיבר איתו ולא היו לו חברים ושבסוף הפך לדוגמן בגדי ים לגברים, הוא נזכר באיש הקירח מחנות הקעקועים שעשה לו קעקוע בהיותו בן 26, שהיה לו קעקוע של דרקון יורק אש לכל אורך ידו הימינית, הוא נזכר בזוג הגברים שראה מחזיקים ידיים בפארק יום אחד כאשר לקח את אשתו וילדיו לפיקניק ואת אחד מהגברים רוכן ולוחש דבר מה באוזנו של האחר, גורם להלה לחייך במבוכה בחזרה, הוא נזכר בנגנית האקורדיון העיוורת שלא הפסיקה לחייך בעת שניגנה במסעדה שבה סעד עם משפחתו כשלנכדו הראשון מלאו שלוש שנים, ושנייה לפני שעיניו נעצמו לעד הוא נזכר בבחור שנמצא בשנות העשרים לחייו, בעל שיער חום קצר וחולצה של להקת רוק כלשהי שהאיש הזקן לא הכיר, שעלה לאוטובוס שבו נסע האיש הזקן לפני שנתיים, וכשניסה מהבחור לשלם לנהג האוטובוס, התיק שלו נטה לצד ותכולת התיק שלו התפזרה והאיש הזקן הספיק לראות ספר שקוראים לו "אדריכלות בימי הביניים", וצרור מפתחות, וקלמר, ובקבוק מים קטן של נביעות וגם שורת תמונות שלו ושל עוד מישהי עם שיער חום-אדום חלק, בת גילו, שניהם מחייכים בתא צילום קטן ועושים פרצופים מוזרים למצלמה, לפני שהבחור אסף את דבריו בחזרה לתיק ושילם לנהג.

 ~~~

 יומיים אחר כך, אותו בחור, בן 25 כיום ישב בדירתו הקטנה והמבולגנת וקרא עיתון. הוא בדיוק רפרף על מודעת אבל של איש זקן בן 87 שהלך לעולמו לפני יומיים במיטתו והותיר אחריו בן ובת ומספר נכדים, כשהוא סיים את הלגימה האחרונה בקפה המר שלו. הוא הניח את ספל הקפה הריק על השולחן, הוציא אקדח קטן ממגירה בשולחן וכיוון אותו אל ראשו. ברגעיו האחרונים הבחור הזה לא חשב על זכרונות יפים ואהבה ומשפחה וחברים. הוא חשב על כל מה שאיבד, על הרגעים העצובים והכואבים ועל כמה ריקים היו החיים שלו. הבחור הזה ירה לעצמו בראש והתאבד בלי לדעת בכלל שהוא היה המחשבה האחרונה של איש זקן שנפטר מאושר.


לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה